harta site: Turism >>> Zone şi trasee turistice

Pensiuni, locuri de cazare Zone şi trasee turistice

Turism şi agroturism în comuna Dăeni

În zona comunei se poate practica turism „de sine stătător” şi/sau turism de tranzit. Dăeni poate fi încadrată în tipul satelor turistice climatice şi peisagistice. Sunt întrunite criteriile pentru sport, pescuit, vânătoare, însă dominante sunt criteriile climatice şi peisagistice. Până în prezent această activitate nu a fost organizată. În prezent turişti sunt cei ocazionali, aflaţi în tranzit, pasionaţi de activităţi de pescuit, iubitori de natură sălbatică, precum şi persoanele în vizită la rudele sau prieteni din localitate sau aflaţi în delegaţie de serviciu.

Dăeni, în lunca Dunării

Asfinţit pe Dunăre la Dăeni, judeţul Tulcea